Skip to content
×
Try PRO Free Today!
BiggerPockets Pro offers you a comprehensive suite of tools and resources
Market and Deal Finder Tools
Deal Analysis Calculators
Property Management Software
Exclusive discounts to Home Depot, RentRedi, and more
$0
7 days free
$828/yr or $69/mo when billed monthly.
$390/yr or $32.5/mo when billed annually.
7 days free. Cancel anytime.
Already a Pro Member? Sign in here
Pick markets, find deals, analyze and manage properties. Try BiggerPockets PRO.
x
Results (10,000+)
Joshua Uelmen Another set of eyes on this 16 Unit Deal
16 December 2019 | 9 replies
If my math is right, and if we assume a cap rate of 7%, that means this property has a net operating income of $565,000 (the list price) * 7% / 12 months / 16 units = $205.99 per unit. 
Christopher Smith HML No Upfront Fees
17 December 2019 | 10 replies
Then pay full amount at the end of the term (ex 30 yrs depending on loan terms) With that being said 70% LTV with 6%& 30% with 9%. 15% intrest (just using simple math) i would pay monthly along with expenses i could still generate a very positive caah flow.
Jiva Segaran My 1st 6 unit multi family after owning sfh and Triplexes.
28 April 2021 | 12 replies
This is a coin opp laundry room and after doing the math , I dont think was even breaking even after water/electric . 
Jay Dean 3 finance options - Struggling to decide
11 December 2019 | 3 replies
Same math, 4.25%+.64%= 4.89% effective temporary interest rate, dropping to 4.25% once the mortgage insurance drops off. 
Brian B. Locating my first real estate purchase
18 December 2019 | 4 replies
If I did my math right, which maybe I did not this seems to be preferrable...Borrow 55k out of my home for about 350 a month extraNew loan about 1400Rental income about 1900Which should leave me about $500 cash flow.200 for rental agency and 300 a month into a fund for repairs until that gets reasonably high and I can start taking profit.Am I missing something?
Julie Jarvis Newbie from the Boston area
12 December 2019 | 4 replies
I am a high school math and computer science teacher and got my real estate license a while back and just recently got it reinstated.  
Jacob Lamar Considering Buying My First Rental
18 December 2019 | 19 replies
. - $200Utilities - $400Total Monthly Spend: $8400Now I didn't plan the math this way but it worked out to be exactly about what a 200k earner would bring home, post tax, each month - which effectively means this theoretical person is living paycheck to paycheck. 
Andre' Arceneaux PM not collecting utilities from tenant
2 January 2020 | 8 replies
If so, it becomes about math at that point.
Mir Ali I own 2 homes and would like advice on investment options
11 November 2019 | 15 replies
A higher appreciation area will always have better actual cash flow given enough time than the lower appreciating area (simple math). 
Jennifer Yee Realtor asking for your spreadsheet calculator
16 October 2019 | 1 reply
Also there isn't going to be a trade secret in your math if you are looking at rental properties that a realtor could steal, same with flips, but flips are more unique every time.