Skip to content
×
PRO
Pro Members Get Full Access!
Get off the sidelines and take action in real estate investing with BiggerPockets Pro. Our comprehensive suite of tools and resources minimize mistakes, support informed decisions, and propel you to success.
Advanced networking features
Market and Deal Finder tools
Property analysis calculators
Landlord Command Center
$0
TODAY
$69.00/month when billed monthly.
$32.50/month when billed annually.
7 day free trial. Cancel anytime
Already a Pro Member? Sign in here
Pick markets, find deals, analyze and manage properties. Try BiggerPockets PRO.
x
Results (10,000+)
David To rate the following rental markets
6 January 2023 | 23 replies
Toyota is relocating a major manufacturing facility from CA to Frisco...etc.There are definitely areas in DFW for buy & hold, but you have to be careful and know where to look.
Allende Hernandez When does it make sense to sell your rental?
13 May 2021 | 80 replies
When I say "your" risk tolerance I mean -- specifically -- your wife's risk tolerance.Women and cooks -- always keep them happy -- cuz if they ain't happy, ain't nobody happy.
Christopher Teal Land development for Multi Family
24 May 2023 | 10 replies
Back in 2020 I purchased some property (6 acres) that I planned to develop a storage facility on.
Henry Clark Self Storage- Deal 9, Marketing Play
2 August 2020 | 2 replies
If we weren't done buying and building storage facilities, I would be on a plane right now for due diligence and make an offer. 
Vaughan Moody Ideas for encouraging my children to save money
10 June 2023 | 4 replies
. $22.50 for new doll clothes March 1, 2023).When a new purchase is wanted Butterfly Hair Barrets for $3.00, discuss it, and remind her of the other purchases she made, for how much and (How Often).It''s not about saving as much as learning to spend thriftily, Mrs Dolly goes on sale before school starts--why not buy then.Large jar = savings, small jar = spendables--with discussion--to get them to think before spending.Teach them to grocery shop (boys too), one at a time, (take turns) make a grocery list with her for 3 days worth of meals for the family.Teach them about sales on foods, and then go with her and let her pick and put in the cart as well as total up the costs on her phone as you go.When it's time to pay, give her the cash and let her put all the items on the checkout roller, as well as keep the amount she saved as payment for shopping for the family. 3/4 into savings 1/4 into spendings.Try to get them involved in prepping each of the meals they bought (one at a time) (boys too) so they can get a feel for (where the money goes).Two or three times of this--and they will probably be an expert at (saving) on the food bill, as well as getting some eperiances and confidence in the kitchen (vs play cooking or just making cookies with a parent).Good Luck!
Nathan Vaughan Single family to multi-unit conversion — San Diego 1st investment
30 January 2020 | 9 replies
The largest one with a real kitchen and the others with smaller kitchenettes.You won't be able to permit those additional kitchens - as soon as you propose adding what looks like a kitchen facility, you'll get denied by the City. 
Brian Camey Converting Single Family to Multi Family
2 April 2022 | 7 replies
The liability of just adding cooking and bathroom spaces is dangerous.
Mike Wallace coin operated laundry?
26 May 2013 | 4 replies
I just bought a 4plex and it does not have laundry facilities on site.Do coin operated units make any money in a 4 unit?
Myeasha Jones Considering job offer 100,000k base salary
24 May 2023 | 56 replies
I had to reconsider the area and found something in MV for $2295 found a babysitter not like the facility she quoted $1800 … I’m thinking with that this cost I could
Omar Pena Need Advice on 'Selling" or "Renting" A Condo I own
1 June 2023 | 3 replies
I want to make a decision by June2023 which is less than a week awayYear of Home Purchase                           2002Year of Home Mortgage Payoff              2032Mortgage Payoff Amount                        ~$54K (Slightly under)Unit                                                              2 BR / 2 Bath + Balcony (1050 sq feet)Building Complex                                      5th Floor of a 6 Story Condo (Part of a 2 Building complex)Note: Refinanced to a better rate when 20 yrs was left on mortgage to a 20 yr loan (rate of 3.875%)Financical Stats:Costs While I Live in Condo Mortgage (PITI): $933.00 + HOA: $1,256.00 = $2,189.00PITI (Principal/Interest/Taxes/Insurance) per monthNote: Mortgage is inclusive of PITI (Principal / Interest / Taxes / Insurnace)Note: HOA Covers Building Insurance, Super/Porters; Garbage/Snow Removal/Landscaping/Cleaning of Interior & Hallways; Covers Water Usage & Home Heating/Cooking (per month) Costs If I Rent Condo (Includes expenses above plus these additional ones)Condo Costs: $2,189.00 + Condo Sublet Fee: $250.00 + Vacancy: $183.00 + Renters Insurance: $10 = $2,632.00Note: The Condo requires a $250 sublet fee if I rent out my unit; They do this to discourage rentals and keep units mostly owner occupiedNote: Vacancy per month equals the monthly cost (1/12) of 1 months rentDecision - Keeping Condo & Rent ItProsThrough Rental, tenant will pay off my mortgage over time (10 years remain)In 5 years when the mortgage is down to half amount for example, I will prob have the flexibility to just pay the remainder outright and have a unit free and clearConsThe maintenance costs are a bit crazy to me but not necessarily out of the norm; There is an assessment that has just been levied for some major repairs and a 10 year loan has been taken out to do the repairs and minimize the per unit owner cost to a manageable size; That assessment is increasing maintenance to $1,256 p/month.