Skip to content
×
Try PRO Free Today!
BiggerPockets Pro offers you a comprehensive suite of tools and resources
Market and Deal Finder Tools
Deal Analysis Calculators
Property Management Software
Exclusive discounts to Home Depot, RentRedi, and more
$0
7 days free
$828/yr or $69/mo when billed monthly.
$390/yr or $32.5/mo when billed annually.
7 days free. Cancel anytime.
Already a Pro Member? Sign in here
Pick markets, find deals, analyze and manage properties. Try BiggerPockets PRO.
x
All Forum Categories
All Forum Categories
Followed Discussions
Followed Categories
Followed People
Followed Locations
Market News & Data
General Info
Real Estate Strategies
Landlording & Rental Properties
Real Estate Professionals
Financial, Tax, & Legal
Real Estate Classifieds
Reviews & Feedback

All Forum Posts by: Justin Goodin

Justin Goodin has started 180 posts and replied 968 times.

Post: Full Breakdown: Operating Expenses

Justin GoodinPosted
  • Investor
  • Indianapolis, IN
  • Posts 1,034
  • Votes 755

People often ask me how they should determine their operating expenses. 

These numbers should be determined using a combination of the historical financial data available, feedback from your property management company, your business plan, and the property characteristics.

Generally, you can expect per unit numbers like this:

Repairs & Maintenance: $200 – $500 per unit

Administrative: $150 – $350 per unit

Unit Turnover: $200 – $300 per unit

Contract Services: $200 – $500 per unit

Utilities: $800 – $1,200 per unit

Advertising $100 – $300 per unit

Payroll $1,000 – $1,600 per unit (very market specific)

Insurance: (very market specific)

RE Taxes: (very county specific)

Again, these are very general per unit numbers but they should help provide you with guidance. 

Typically, your stabilized operating expense ratio (Total Operating Expenses / Effective Gross Income) should be between 35% and 50%. So if a property had $1,000,000 in effective gross income, I would expect the operating expenses to be around $450,000 (45% of income).

What expense ratios are typical in the markets you are buying in?

Post: 33 units in Indy

Justin GoodinPosted
  • Investor
  • Indianapolis, IN
  • Posts 1,034
  • Votes 755

Investment Info:

Large multi-family (5+ units) commercial investment investment in Indianapolis.

Purchase price: $1,360,000

This is an awesome 33-unit deal we sourced from a direct mail campaign in Indianapolis, IN. We purchased this directly from the seller at an incredible basis and look forward to executing our business plan in the coming years.

Post: Did you start with single family rentals ?

Justin GoodinPosted
  • Investor
  • Indianapolis, IN
  • Posts 1,034
  • Votes 755
Quote from @Benjamin Aaker:
I started with single family and moved to multifamily. People can do well with either one. My experience has been that much of the overhead with multiple parcels is reduced. A 50 unit building has one property tax bill and one insurance bill. Repairs 'can' be easier as the fixtures can be purchased in bulk and are similar. There's only one roof to replace and it's a lot smaller per unit than single family. There's only one sewer to fix. There's just one LLC vs multiple. One purchase and sale gets multiple doors rather than just one.

Downsides? With multifamily you are running a community. You don't turn over as much utility expense in multifamily. For instance, the owner still does snow removal and landscaping. Intra-tenant issues can be more since they live so close to one another. Nonetheless, put me firmly in the multifamily camp.

 Great points!

Post: I spent $33,836 renovating this apartment unit.

Justin GoodinPosted
  • Investor
  • Indianapolis, IN
  • Posts 1,034
  • Votes 755
Quote from @Sebastian Bennett:

@Justin Goodin It's not a matter of proving anything. I just find it odd you can't bring yourself to say you do or do not own certain properties. @Melanie P. Kudos to you for calling this out. There's no reason to mislead anyone on this website.


 Do your due diligence then and expose me. What are you waiting for? Post your findings right here…

Thought so. Anyways, good luck on buying your first rental in 2024 😬

Post: Did you start with single family rentals ?

Justin GoodinPosted
  • Investor
  • Indianapolis, IN
  • Posts 1,034
  • Votes 755
Quote from @Robert Rixer:

A 50-unit multifamily vs. 1 SFH is not an equivalent comparison. The equivalent would be a 50-unit multifamily vs. a 50 SFHs. If a furnace goes out on 1 SFH, you still have cashflow from 49 others.

Thanks for sharing your opinion. 

Post: I spent $33,836 renovating this apartment unit.

Justin GoodinPosted
  • Investor
  • Indianapolis, IN
  • Posts 1,034
  • Votes 755
Quote from @Sebastian Bennett:

@Justin Goodin Why can't you answer the simple question you've been asked numerous times. You post about these properties so it's clearly relevant. Do you own the properties you represent to be yours on your BP profile? It's a yes or no question....


Again, I don’t have to prove anything to you or anyone else. But it’s pretty clear you are asking a silly question because you are jealous. Understandable but just know I have worked really hard to get to where I’m at. I hope everything works out for you! 😬

Post: Did you start with single family rentals ?

Justin GoodinPosted
  • Investor
  • Indianapolis, IN
  • Posts 1,034
  • Votes 755
Quote from @Robert Rixer:

Disagree with this, you still have HVAC, turnover and roof repairs in multifamily which could just as easily wipe out your cash flow. The difference is the volatility of owning multiple units versus a single house is usually a lot lower. Definitely more scalable buying multifamily.


Nice! Of course there are still repairs. But with multifamily, it is spread across X number of doors. A new HVAC unit isn't going to wipe out your cash flow on a 50 unit but it will on a SFH.

Post: Did you start with single family rentals ?

Justin GoodinPosted
  • Investor
  • Indianapolis, IN
  • Posts 1,034
  • Votes 755

Here’s why many investors switch to commercial multifamily  👇

Let's say your rental property makes $200/month in cashflow.

Which is $2,400 annually.

This will WIPE OUT your cash flow:

❌ HVAC repairs

❌ Turnover costs

❌ Roof Repairs

Not to mention, you will most likely need 20% down to buy a rental.

$200K is a starter home these days.

→ How many rentals could you buy each year?

→ How many rentals would it take to replace your W2 income?

This is why many investors switch to multifamily investing.

Post: I spent $33,836 renovating this apartment unit.

Justin GoodinPosted
  • Investor
  • Indianapolis, IN
  • Posts 1,034
  • Votes 755
Quote from @Sebastian Bennett:

@Justin Goodin You attack anyone who questions or criticizes what you write on these forums but never provide a counter argument or constructive responses. Why don't you explain to us why @Stuart Udis is wrong? Not to mention, you duck out whenever someone questions whether you own the assets you list on your profile page. Isn't that right  @Melanie P. ? You can't hide behind the fact you don't see the messages judging by how quick you are the respond to any criticism. Why do you run away when you are asked point blank if you own the buildings you claim to own? Also, pulled this article from one of @Stuart Udis BP profile page listed projects. Seems to have some experience....
Mt. Airy development plan addresses community concerns, adds affordable housing | The Chestnut Hill Local

 


Attack? 😅 

I don’t have to explain or prove myself to anyone on this forum. If somebody was a little more respectful or actually had something relevant to ask, I would be happy to have a conversation. 

Post: I spent $33,836 renovating this apartment unit.

Justin GoodinPosted
  • Investor
  • Indianapolis, IN
  • Posts 1,034
  • Votes 755
Quote from @Stuart Udis:

Does anyone else find these cost figures to be off? A quick eye ball measurement tells me the total counter SF including the backsplash is no more than 24 ft of material. Even if the undermount sink and cut out are included, $3,500 is way too much. This is not $120/ft material, which is how this is priced based on the $3,500 that was purportedly spent. Next, $4,000 for these shaker cabinets? This is no more than $1,800 at any number of supply houses. Next, $4,406 for the LVP flooring? Unless there is at least 1,000 SF of flooring installed, $4,406 is too much for materials (accounting for 15% waste and underlayment which are both factored into my analysis). I would comment on the washer/dryer but it appears they were not new units based on an earlier clarification post. Also, keep in mind the labor is separated out as an indiviudal cost figure. @Justin Goodin I think you need to find some new suppliers, because you are getting fleeced.


 I think you need to stick to being an attorney. Your lack of knowledge and experience is clear on every comment you make.