Skip to content
×
Try PRO Free Today!
BiggerPockets Pro offers you a comprehensive suite of tools and resources
Market and Deal Finder Tools
Deal Analysis Calculators
Property Management Software
Exclusive discounts to Home Depot, RentRedi, and more
$0
7 days free
$828/yr or $69/mo when billed monthly.
$390/yr or $32.5/mo when billed annually.
7 days free. Cancel anytime.
Already a Pro Member? Sign in here
Pick markets, find deals, analyze and manage properties. Try BiggerPockets PRO.
x
Results (10,000+)
Laurie Kerrigan Real Estate 101: Can you help me?
12 December 2017 | 2 replies
and most importantly, do you LOVE real estate. in order to perform at a high level you've gotta spend all your free time studying your market, trends, etc. if you don't love it you'll probably be able to pull down 65/70k a year, but you could earn that kind of money just punching a clock at a regular job, so is it worth it to become an agent for 70k a year?
Terry Burwell Novice in W. Texas dreaming of sailboats!
20 December 2017 | 8 replies
I realized I needed to break the cycle of earning money just to spend it all while traveling the globe and returning right back where I started.
Michael O'Brien Details on pass through deduction tax plan changes?
20 December 2017 | 10 replies
Can somebody explain how the new tax bill's  limitation of business financing interest deduction to 30% of earnings applies to rental property mortgages?
Jason Schmidt networth of $1M by buying 1 100k house a year for 10 years?
28 July 2008 | 65 replies
.$4800 cash flow$11,160 equityyear2:2 year1 houses, worth total $200k3 year2 houses, worth total $300ktotal = 5 housesequity = $11,160 - $10,000 (downpayment for 5th house) + $27,900 (equity earned on 5 houses in year 2) = $29,060cash = $4800 + $12,000 = $16,800year3:2 year1 houses = $200k3 year2 houses = $300k6 year3 houses = $600ktotal = 11 housesequity = $29,060 - $30,000 + $61,380 = $60,440cash = $16,800 - $10,000 + $26,400 = $33,200year4:...11 new houses = $1,100ktotal = 22 housesequity = $60,440 - $60,000 + $122,760 = $123,200cash = $33,200 - $30,000 + $52,800 = $56,000year5:19 new houses == $1,900ktotal = 41 housesequity = $123,200 - $120,000 + $228,780 = $231,980cash = $56,000 - $50,000 + $98,400 = $104,400year6:35 new houses == $3,500ktotal = 76 housesequity = $231,980 - $230,000 + $424,080 = $426,060cash = $104,400 - $100,000 + $182,400 = $186,800year7:62 new houses = $6,200k138 total housesequity = $426,060 - $420,000 + $770,040 = $776,100cash = $186,800 - $180,000 + $331,200 = $338,000year8:112 new houses = $11,200k250 total houses = $25,000kequity = $776,100 - $770,000 + $1,395,000 = $1,401,100cash = $338,000 - $330,000 + $600,000 = $608,000year9:202 new houses = $20,200k452 total houses = $45,200kequity = $1,401,100 - $1,400,000 + $2,522,160 = $2,523,260cash = $608,000 - $600,000 + $1,084,800 = $1,092,800year10:363 new houses = $36,300k815 total houses = $81,500kequity = $2,523,260 - $2,520,000 + $4,547,700 = $4,550,960cash = $1,092,800 - $1,090,000 + $1,956,000 = $1,958,800So after 10 long years, you have ~$6.5 million in equity & cash.
Steven M. ALWAYS PURCHASE YOUR MATERIALS YOURSELF or else!
19 June 2021 | 58 replies
Trust has to be earned, and put systems in place that control and track expenses.
Paul Bealefield Flipping Insurance
2 July 2013 | 5 replies
Ensure the earned premium is minimal.
Brian Kelsch Accounting and Tax
25 November 2013 | 17 replies
Hour spent are not an expense until it keeps you from earning a greater income.
Brad B. 20% vs. 25% Down
2 June 2014 | 6 replies
If you can earn 15% on your portfolio average you may determine that your personal rate of return is 15% and that locking up that money in the property is costing you the difference between your 4.875% and the 15% you could be earning (10.125% spread) as an example.Interest is always earned or paid even if you're doing neither you're losing the opportunity to do so (minus reserves of course since those are always recommended).
Casey Cuppy Returns on Flip Properties
16 June 2014 | 35 replies
But, it's the ratios that will tell you:- How efficiently you're using labor/materials to generate whatever you're selling;- How efficiently you're generating profit from business earnings;- How effectively you're managing the business overall.Additionally, ratios provide a sensitivity benchmark for the business. 
Stephen E. Interesting Screening Situation
23 November 2014 | 10 replies
They earn approximately $80,000 in total; rent is $1,200 a month, so rent is handily 3 x income.