Skip to content
×
Try PRO Free Today!
BiggerPockets Pro offers you a comprehensive suite of tools and resources
Market and Deal Finder Tools
Deal Analysis Calculators
Property Management Software
Exclusive discounts to Home Depot, RentRedi, and more
$0
7 days free
$828/yr or $69/mo when billed monthly.
$390/yr or $32.5/mo when billed annually.
7 days free. Cancel anytime.
Already a Pro Member? Sign in here
Pick markets, find deals, analyze and manage properties. Try BiggerPockets PRO.
x
Results (4,127+)
Account Closed If you had $160k in cash, how would you enter the market?
1 May 2012 | 23 replies
You would milk this property for the cash flow and never pay it off.
Scott Winter Lenders...what's the deal with the seasoning period?
31 January 2022 | 48 replies
This allows these lenders to essentially "recycle" the cash and make money from originating loans in volume.
Christopher Owens kitsap area rentals/multifamily
9 January 2021 | 11 replies
Then, once you've got a home established, you could easily recycle your benefit and get another 3-5 bedroom home and do it again. 
Nina Granberry Where do I go from here?
25 June 2020 | 13 replies
I was thinking that the next deal I want to do is a BRRRR so that I can recoup my funds and recycle the money into another deal faster.
Sam Bob Saving and Waiting to Buy a House at 16?
26 October 2022 | 10 replies
MILK it.
Casey Christensen First BRRRR completed
22 July 2021 | 7 replies
I love the idea of recycling my money.
Molly Plude Haul off old appliances
25 February 2021 | 5 replies
Someone will either fix and flip or recycle but it will be gone quick and free.  
Samantha P. Chicago eviction moratorium
8 February 2021 | 8 replies
Tenants can do the math too and they know that they can milk the system for an additional 6 months still.
Chad Weston Compelling *Current* Cleveland Market Data Analysis?
15 September 2021 | 9 replies
Consider:* We do not currently have a recycling program because City Council couldn't find a vendor willing to do it.
Suduk N. Condo in Hawaii investment
29 June 2022 | 9 replies
. $9 1/2 gallon of milk. $10 loaf of bread.