Skip to content
×
Try PRO Free Today!
BiggerPockets Pro offers you a comprehensive suite of tools and resources
Market and Deal Finder Tools
Deal Analysis Calculators
Property Management Software
Exclusive discounts to Home Depot, RentRedi, and more
$0
7 days free
$828/yr or $69/mo when billed monthly.
$390/yr or $32.5/mo when billed annually.
7 days free. Cancel anytime.
Already a Pro Member? Sign in here
Pick markets, find deals, analyze and manage properties. Try BiggerPockets PRO.
x
Results (2,054+)
Alicia Marks QOTW: How are your 2022 goals so far?
6 December 2022 | 18 replies
They are coming along like butter.
Noah Bacon How did you acquire your first investment property?
24 March 2023 | 4 replies
Over the course of a year my wife and I fixed it up, rented to friends, ate peanut butter and jelly, did everything we could.
Cody Z. L2C with Investors who have hired VA specialists for Revenue Mgmt & Marketing
26 June 2023 | 8 replies
Price management is the bread and butter of the business and even if you hire someone that specializes in PriceLabs, it takes someone with local expertise to have the knowledge setting the rates for your local market.
Joshua Milam What to major in College for RE investing?
28 July 2022 | 147 replies
Over the course of a year my wife and I fixed it up, rented to friends, ate peanut butter and jelly, did everything we could.
Manas M. Compensating tenant for broken refrigerator
12 November 2021 | 43 replies
Next its expensive to have all your stuff go bad - think about all your condiments, butter, eggs, freezer items - i dont know the amount but its not a small amount - plus they had to eat out each day. 
Brett Hennessy Tired of USAA Insurance BS
9 November 2020 | 26 replies
They're willing to take the lowest risk most vanilla bread and butter products, and don't feel the need to venture outside of that consumer mindset.
Steve Vaughan When a great idea blows up...
17 June 2020 | 8 replies
Bread and butter rentals can get boring.
Jordan Stavrev Price Per Square Foot
29 December 2016 | 25 replies
If your lot and development cost is 250k, then you need to build a larger house to "peanut butter" this cost across more sq footage. 
Jeffrey Hunter If you could go back in time and give yourself advice, what would you say?
21 February 2023 | 32 replies
Over the course of a year my wife and I fixed it up, rented to friends, ate peanut butter and jelly, did everything we could.
Jorge Leon Appraisal for Industrial use land?
22 July 2023 | 3 replies
The other is buttered and has syrup on them.