Skip to content
×
Try PRO Free Today!
BiggerPockets Pro offers you a comprehensive suite of tools and resources
Market and Deal Finder Tools
Deal Analysis Calculators
Property Management Software
Exclusive discounts to Home Depot, RentRedi, and more
$0
7 days free
$828/yr or $69/mo when billed monthly.
$390/yr or $32.5/mo when billed annually.
7 days free. Cancel anytime.
Already a Pro Member? Sign in here

Join Over 3 Million Real Estate Investors

Create a free BiggerPockets account to comment, participate, and connect with over 3 million real estate investors.
Use your real name
By signing up, you indicate that you agree to the BiggerPockets Terms & Conditions.
The community here is like my own little personal real estate army that I can depend upon to help me through ANY problems I come across.
Multi-Family and Apartment Investing
All Forum Categories
Followed Discussions
Followed Categories
Followed People
Followed Locations
Market News & Data
General Info
Real Estate Strategies
Landlording & Rental Properties
Real Estate Professionals
Financial, Tax, & Legal
Real Estate Classifieds
Reviews & Feedback

Updated over 2 years ago on . Most recent reply

User Stats

111
Posts
15
Votes
JayCinta Henry
  • Investor
  • Mesquite, TX
15
Votes |
111
Posts

9 Unit Portfolio, Is This A Good Deal Or Not?

JayCinta Henry
  • Investor
  • Mesquite, TX
Posted

First time looking to pivot into multi from SFR.

Came across an outfit that said they are off-loading their portfolio, to move into bigger deals. Portfolio is in a small town (45k population) in Ohio (I'm in Texas.) Price was listed as 260k, but after talking for a bit he said I was looking at the old price and the new/revised one is actually 190k, they had bought it back in April for 160K. They are offering owner financing with 10K down.  Here is the proforma they gave me

Type-Proforma
Sale price$195,000
Estimated rehab $25,000
Total investment$220,000
9 units, $21.6k PER DOOR!! Tenants pay electric. Room for rents to be raised post improvements. Close to a ski resort and sports car track.
Average household income of $50,000+.
Properties can generate a 17.78% NET return post improvements!!

PROFORMA
Gross income (annually)$52,260
Operating expenses (annually)$13,136
Net income (annually)$39,124
Gross return - 23.75%

Gross income (monthly)$4,355
Operating expenses (monthly)$1,095
Net income (monthly)$3,260
Net return 17.78%

QUADPLEX
Unit 1: 1 bed / 1 bath$465/month
Unit 2: 1 bed / 1 bath$465/month
Unit 3: 1 bed / 1 bath$465/month
Unit 4: 1 bed / 1 bath$465/month
DUPLEX
Unit 1: 1 bed / 1 bath$465/month
Unit 2: 1 bed / 1 bath$465/month
TRIPLEX
Unit 1: 2 bed / 1 bath$525/month
Unit 2: 1 bed / 1 bath$465/month
Unit 3: 3 bed / 1 bath$575/month
Total$4,355/month
Expenses
Property Taxes$263/month
Insurance$62/month
Water and Sewer$185/month
Maintenance reserve$320/month
Property Management$160/month
Gas Utility Bill$60/month
Waste Collection$45/month
Total$1,095/month

Is this a good deal? What would you do outside of these numbers, to independently determine if this is a good deal? What else should I look for or take into consideration?

Most Popular Reply

User Stats

2,206
Posts
1,249
Votes
Replied

@JayCinta Henry You shorted your soft costs out. Vacancy, maintenance, and capex.  Banks will underwrite with a 5% vacancy. We can do a bare bones maintenance budget. I don't know what it will cost you to do a turnover so I am going to assume $1000. A 5% vacancy is the equivalent of a turnover every 20 months. How many repairs will be necessary during that 20 months. I plan on 1 every year at $150. So for 20 months lets use $225 for repairs. $1000 turnover cost plus $225 for repairs/20 months= $62.50 per unit or $562.50 per month for the 9 units. You will have to use your numbers to get the repair budget. You also need to do a capex budget that includes roof, floors, hvac, appliances, hot water heater, exterior paint, etc.

Go to your favorite flooring store and ask for the commercial warranty. Most will be 10 years or less. That is your lifespan. My area it is $6 sf to replace, Assume you have 600 sf of flooring per unit. 5400 sf*$6 sf=$32400/120 months lifespan=$270 per month for 1 item in a capex budget.

You will need to verify with a local pm what the vacancy runs in the area. No pm will do a 4% management fee. Better numbers makes better decisions.

Loading replies...