Skip to content
×
Try PRO Free Today!
BiggerPockets Pro offers you a comprehensive suite of tools and resources
Market and Deal Finder Tools
Deal Analysis Calculators
Property Management Software
Exclusive discounts to Home Depot, RentRedi, and more
$0
7 days free
$828/yr or $69/mo when billed monthly.
$390/yr or $32.5/mo when billed annually.
7 days free. Cancel anytime.
Already a Pro Member? Sign in here
Pick markets, find deals, analyze and manage properties. Try BiggerPockets PRO.
x
Results (2,395+)
Martin Zawarski Impact of Inflation on Debt
2 February 2014 | 12 replies
IMOI bought gas at 15 cents a gallon during the gas wars, bread was 10 cents a loaf.
Jessica H. How much do you pay for wall prep/painting?
15 February 2014 | 13 replies
As an example, if you're not buying a lot of paint from Sherwin Williams, you'll pay $40-50/gallon these days; if you're a big paint buyer, you can get that down to under $20/gallon.
Matthew Paul Tenant calls , they are out of heating oil. Will I get in trouble if I winterize ?
6 February 2014 | 16 replies
And they cant afford another $ 400 for 100 gallons .
Kamlesh G. Inspection uncovers major mold.
10 February 2008 | 9 replies
About $21.29 for a bottle of Joy detergent, a paint brush, and a gallon of KILZ.Mike
Michael Rossi Motorcycles
19 February 2008 | 20 replies
Imagine a 5 gallon tank on a big dirtbike!
Jordan Sutherland Is a bad buy and hold deal possible?
28 August 2016 | 64 replies
For instance  I paid less than a dollar per gallon for gas 30 years ago.  36 years ago I paid 0.33 a gallon for gas.  
Nancy Roth How much can I afford to spend on a rental upgrade?
7 November 2016 | 16 replies
Specifically, go with LED bulbs(not the lousy ones from Ace hardware, but good ones with nice light quality,) and a .8 gallon per flush toilet(from Home Depot- Niagara Stealth) and a 1.75 gpm showerhead.
Brigham Pyron How Can I Get Rid of 2 - 55 Gallon Drums With Mixed Auto Fluids?
23 April 2018 | 7 replies
There are still 2 55 gallon drums with some combination of oil and other fluids. 
Sam Adcock Best Alternatives for Rent Payments
7 June 2018 | 9 replies
I'm assuming the 1st 3 are for personal consumption.True story: My wife's dad ran a small town paper in MN, and one day an ad salesman came in and reluctantly told him that an account couldn't pay and had the gall to offer a gallon of maple syrup instead.
Ali Sardar Buy and hold property in Phoenix area
5 September 2019 | 20 replies
And drive across the state line and gas instantly drops $1+ per gallon.