Skip to content
×
Try PRO Free Today!
BiggerPockets Pro offers you a comprehensive suite of tools and resources
Market and Deal Finder Tools
Deal Analysis Calculators
Property Management Software
Exclusive discounts to Home Depot, RentRedi, and more
$0
7 days free
$828/yr or $69/mo when billed monthly.
$390/yr or $32.5/mo when billed annually.
7 days free. Cancel anytime.
Already a Pro Member? Sign in here
Pick markets, find deals, analyze and manage properties. Try BiggerPockets PRO.
x
Results (3,424+)
Charley C. ESA dog tenant verses a tenant with actually allergies
28 January 2021 | 22 replies
An ounce of prevention is worth a pound of cure
Mike Franco There still doesn't seem to be a good flooring for rentals
26 July 2021 | 29 replies
Easier install as rigid like laminate but really had to pound it in.
Alexander Felice BP is for beginners, BRO
24 December 2019 | 70 replies
he wanted to raise 5 million for the operation.. and he wanted to use another property we co owned .. but he ran the models at the all time high of blueberry prices.. 1.50 a pound or so.. got them planted and by the time the harvest came in the blueberries were only selling for 60 to 80 cents a pound.. 
Cody Thompson Low hot water pressure in upstairs unit
15 March 2014 | 9 replies
I think the loss is about 8 pounds per foot you go up.
Brandon Turner Do you allow pets?
13 March 2010 | 18 replies
I limited dogs to 20 pounds, that keeps out dobermans.
Rob Smith What about Gold
27 March 2010 | 8 replies
. $1000 in "junk silver coins" (pre 64 905 silver) weighs nearly 55 pounds!
Jon Klaus There are two months left in 2015, what will you accomplish?
7 November 2015 | 130 replies
I saw a lot of developers in 2007 get pounded trying to make the huge scores when the development cycle changed on them.
Kamil Maras South West Florida Cap Rate
31 December 2015 | 4 replies
The price per pound was great, but expenses are high and rents are very low in the area, thus the thin yields.
Lisandro Garcia Do you believe in hyperinflation ??
22 December 2010 | 115 replies
Let's start off with one pound.
Joshua Dorkin Two Easy Strategies to Help You Become a Millionaire
16 October 2007 | 13 replies
A little to filling, also you could mix it up and change sauces or cook in fish or a type of meat or veggies. 10 pounds of rice will run you about what you'd pay for one day's worth of lunch and will probably last you a year.Also many banks offer a brokerage service, at least with wellsfargo they have a money market account that is highly liquid, i can get cash from it in ~2-3 days, and it pays monthly interest at a 4.65% APR.