Skip to content
×
Try PRO Free Today!
BiggerPockets Pro offers you a comprehensive suite of tools and resources
Market and Deal Finder Tools
Deal Analysis Calculators
Property Management Software
Exclusive discounts to Home Depot, RentRedi, and more
$0
7 days free
$828/yr or $69/mo when billed monthly.
$390/yr or $32.5/mo when billed annually.
7 days free. Cancel anytime.
Already a Pro Member? Sign in here

Join Over 3 Million Real Estate Investors

Create a free BiggerPockets account to comment, participate, and connect with over 3 million real estate investors.
Use your real name
By signing up, you indicate that you agree to the BiggerPockets Terms & Conditions.
The community here is like my own little personal real estate army that I can depend upon to help me through ANY problems I come across.
Short-Term & Vacation Rental Discussions
All Forum Categories
Followed Discussions
Followed Categories
Followed People
Followed Locations
Market News & Data
General Info
Real Estate Strategies
Landlording & Rental Properties
Real Estate Professionals
Financial, Tax, & Legal
Real Estate Classifieds
Reviews & Feedback

Updated over 1 year ago on . Most recent reply

User Stats

22
Posts
6
Votes
Andrew C.
  • Little Neck, NY
6
Votes |
22
Posts

Can't Get Numbers to Work for AirBnb

Andrew C.
  • Little Neck, NY
Posted

Hi all,

Please go easy on me I'm more of a long-term investor but I wanted to dip my toes into the AirBnb pond by taking on my first property:

House = $20k

Septic = $7.5k

Well = $10k

Septic Plan = $1.5k

Building Permit = $1k

Site Work / Driveway = $5k

Concrete Foundation = $15k

Plumbing / Electrical = $15k

Furnishings = $10k

Pond = $5k

Land = $50k

Total = $140k

There are AirBnb's in the area renting for $100 / night and at that rate I would have to rent mine out every day of the year for 4 years straight before I breakeven.

Can anybody help get the numbers to work?

Thanks!

Most Popular Reply

User Stats

28,057
Posts
41,065
Votes
Nathan Gesner
  • Real Estate Broker
  • Cody, WY
41,065
Votes |
28,057
Posts
Nathan Gesner
  • Real Estate Broker
  • Cody, WY
ModeratorReplied

When I was a kid, I could buy a six-pack of pop for $2. I would sell four of the pops to my siblings for $0.50 each. I drank the remaining two and would use the $2 earned to buy another six-pack. Rinse and repeat.

But what happens if the price of a six-pack price increases to $3? I would have to sell all six pops at $0.50 each just to break even. The math no longer works.

It's really that simple. Income - Expenses = Profit

House prices have skyrocketed in the last few years but income has not increased at the same rate, so you can't profit the way we used to. You have to work really hard to find the unicorn that still cashflows, you have to wait until the numbers change and start to work again, or you need to shift to another strategy.

  • Nathan Gesner
business profile image
The DIY Landlord Book
4.7 stars
165 Reviews

Loading replies...